Jak zrobić portfel kryptowalut

Czy wiesz, jak zainstalować oprogramowanie na komputerze stacjonarnym lub laptopie? Czy kiedykolwiek instalowałeś aplikację na swoim telefonie? Jeśli tak, to utworzenie portfela kryptowalutowego będzie łatwe.

Kupując kryptowalutę, musisz je gdzieś przechowywać. Kryptowaluta jest przecież całkowicie cyfrowa. Możesz trzymać kryptowaluty na giełdzie kryptowalut, co ma swoje zalety i wady. Możesz też wybrać portfel samoobsługowy lub niepowierniczy. Na tej stronie wyjaśnimy, co to wszystko oznacza.

Najpierw powinieneś sprawdzić „Jak dokonać transakcji kryptowalutowej”, aby uzyskać trochę informacji. Jeśli jednak znasz już kryptowaluty i szukasz informacji o tym, jak zrobić portfel kryptowalutowy, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Portfele hostowane lub „portfele internetowe”

Hostowane portfele to najpopularniejszy i najprostszy sposób na założenie portfela kryptowalutowego. Zasadniczo jest to trzymanie kryptowalut na dowolnej platformie wymiany. Na przykład możesz pobrać aplikację taką jak Coinbase, zarejestrować się i zweryfikować, a następnie zacząć kupować kryptowaluty. Coinbase będzie następnie przechowywać te monety w hostowanym portfelu.

Nazywa się to hostowanym, ponieważ strona trzecia przechowuje lub „hostuje” Twój portfel na blockchainie. Jest to podobne do sposobu, w jaki banki trzymają Twoje pieniądze na koncie oszczędnościowym.

Istnieje jednak wiele zalet i wad hostowanych portfeli.

PLUSY:

 • Możesz zacząć handlować od razu
 • Nie wymaga wielu badań ani dodatkowego sprzętu
 • Jeśli zapomnisz hasła, nadal możesz odzyskać swoje krypto

MINUSY:

 • Ograniczone tym, co możesz zrobić ze swoimi kryptowalutami
 • Technicznie rzecz biorąc, możesz nie być właścicielem kryptowaluty (zależy to od platformy)
 • Podatny na włamania
 • Nie jest regulowany przez żaden organ ani organizację rządową
 • Nie jest ubezpieczony, więc jeśli platforma zbankrutuje lub zostanie zhakowana, nie masz szczęścia (i kryptowalut)

Generalnie nie zaleca się, aby nie przechowywać dużej ilości kryptowalut na giełdzie. Oprócz hakowania istnieje problem opieki. Podobnie jak tradycyjny bank, w którym nie masz prawnego roszczenia do pieniędzy na swoim koncie. Kiedy wypłacasz, prosisz bank o pozwolenie. Podobnie, w zależności od warunków platformy, możesz nie być bezpośrednim właścicielem tych kryptowalut.

Portfele internetowe są dobre do zamoczenia palców u stóp, ale istnieją lepsze opcje dla tych, którzy poważnie myślą o transakcjach w kryptowalutach.

Portfele niepowiernicze lub samoobsługowe (zwane również portfelami programowymi)

Portfele niepowiernicze lub samoobsługowe (lub portfele programowe) nie polegają na stronie trzeciej, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich kryptowalut. Portfel niepowierniczy to oprogramowanie, którego możesz używać do przechowywania swoich kryptowalut. To tak proste, jak pobranie aplikacji.

Ochrona i zarządzanie hasłem jest całkowicie Twoją odpowiedzialnością. W kryptowalutach hasła nazywane są „kluczem prywatnym” lub „frazą zalążkową”. Potrzebujesz tego, aby uzyskać dostęp do swojej kryptowaluty. W przypadku portfeli do samodzielnego przechowywania odpowiedzialność spoczywa na Tobie i tylko na Tobie.

Korzyści płynące z dodatkowej odpowiedzialności wykraczają poza całkowitą kontrolę nad bezpieczeństwem kryptowalut. Możesz także uczestniczyć w bardziej zaawansowanych działaniach związanych z kryptowalutami, takich jak udzielanie i zaciąganie pożyczek.

Oto jak zrobić portfel bez kustodiów.

1. Pobierz aplikację portfela, taką jak Coinbase, Ledger Nano X, Electrum lub Mycelium. Jest ich o wiele więcej, więc sprawdź, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Niektóre portfele są przeznaczone dla urządzeń mobilnych, podczas gdy inne działają lepiej na komputerze stacjonarnym. Wielu uważa Coinbase za najlepszy portfel dla początkujących.

2. W przeciwieństwie do portfela hostowanego, nie musisz udostępniać swoich danych osobowych portfelowi samoobsługowemu. Możesz nawet utworzyć konto bez adresu e-mail.

3. Zapisz swój klucz prywatny. Klucze są tym, co sprawia, że kryptowaluty są lepsze od tradycyjnych instytucji finansowych. Twój klucz prywatny to losowa fraza składająca się z 12 słów. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu. Jeśli zgubisz ten klucz, odzyskanie kryptowaluty będzie niemożliwe. W zdecentralizowanym blockchainie nie ma wyższego autorytetu.

4. W zależności od tego, którą aplikację portfela wybierzesz, możesz nie być w stanie kupić kryptowalut bezpośrednio za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolary lub euro. W takim przypadku będziesz musiał przenieść swoje krypto z innej lokalizacji, takiej jak hostowany portfel.

Jeśli korzystasz z tego typu portfela, upewnij się, że jest on w pełni niepowierniczy. Oznacza to, że kontrolujesz 100% aktywów w swoim portfelu. Ponieważ jednak portfele te są przechowywane online, są narażone na te same luki w zabezpieczeniach, co giełdy kryptowalut.

Portfele sprzętowe (zwane również zimnymi portfelami)

Portfel sprzętowy (lub zimny portfel) to fizyczne urządzenie, które przechowuje Twoje kryptowaluty. Kryptowaluty nie są bezpieczniejsze niż to. Portfel sprzętowy przechowuje Twoje klucze prywatne, więc Twoje krypto jest offline. W końcu hakerzy nie mogą włamać się do tego, czego nie ma w Internecie.

Większość zwykłych użytkowników kryptowalut nie zawraca sobie głowy portfelami sprzętowymi. Mogą być kosztowne (do 100 USD) i nieco skomplikowane w konfiguracji. Są one jednak bardzo korzystne, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa kryptowalut. Portfele sprzętowe są niezbędne, jeśli masz kryptowaluty o wartości tysięcy dolarów.

Jeśli ktoś włamie się do Twojego komputera, Twoje krypto jest bezpieczne. Nawet jeśli ktoś włamie się do Twojego domu i ukradnie Twój fizyczny portfel sprzętowy – bez klucza prywatnego nie uzyska dostępu do Twojej kryptowaluty.

Oto jak zrobić portfel sprzętowy.

1. Kup urządzenie fizyczne. Ledger i Trezor to renomowane marki.

2. Zainstaluj oprogramowanie dołączone do sprzętu. Instrukcje zostaną dostarczone z urządzeniem, ale jeśli nie, zarówno Ledger, jak i Trezor mają swoje instrukcje online.

3. Przenieś kryptowalutę do swojego portfela. Podobnie jak większość portfeli samoobsługowych, portfel sprzętowy zazwyczaj nie pozwala na kupowanie kryptowalut za dolary i euro.

Często zadawane pytania

Czy wszystkie portfele kryptowalutowe nie są powiernicze?

Nie, absolutnie nie. Giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase, zapewniają portfele powiernicze. Są one przydatne do podstawowych czynności, takich jak kupno, sprzedaż i handel. Ale Twoje krypto jest utrzymywane w zaufaniu przez giełdę.

Czy włamanie stanowi poważne ryzyko dla portfeli kryptowalutowych?

Nieszczególnie. Wszystkie finanse online są z gruntu ryzykowne. Ale główne platformy, takie jak Coinbase, są tak samo bezpieczne, jak tradycyjne punkty sprzedaży, takie jak PayPal. Portfel sprzętowy nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Skąd mam wiedzieć, czy mój portfel jest powierniczy?

Portfele niepowiernicze wymagają od Ciebie (i tylko Ciebie) posiadania klucza prywatnego powiązanego z adresem publicznym Twojego portfela.

Co to jest adres kryptowalutowy?

To jak adres w prawdziwym życiu. Adres kryptowalutowy to ciąg tekstu oznaczający lokalizację określonego portfela w łańcuchu bloków. Adres może wysyłać lub odbierać monety kryptograficzne. Można go również nazwać adresem blockchain.

Jak wysłać krypto za pomocą mojego portfela?

Uzyskaj adres portfela, do którego chcesz wysłać kryptowalutę. Często, aby uprościć sprawę, adres będzie miał postać kodu QR. W przeciwnym razie jest to ciąg tekstu.

REWARD POINTS
 • Register Your Self and Earn
  10 Points
 • Złóż zamówienie i zdobywaj punkty Earn 1 Punkty za każdy 1.00 wydany
 • Refer Link
  Udostępnij ten link i otrzymaj nagrodę tylko za ich zakup
 • Zarabianie na zakupach kogoś innego
  Nagrodą jest : 20 Point
 • image
  Zastosuj punkty do sumy koszyka

  Reguła konwersji : 1.00 = 25 Point

REWARD POINTS REWARD POINTS
Scroll to Top